Revizija varuje poslovanje organizacije

revizija

Notranja revizija ima pri proračunskih uporabnikih ključno vlogo, saj varuje poslovanje organizacije pred različnimi tveganji. Več o tem si lahko preberete na http://www.loris.si/, kjer boste našli tudi kontaktne informacije, da se lahko dogovorite s strokovnjaki za revizijo. Slednja namreč preprečuje izpostavljenost tveganjem v poslovnem svetu. Prav tako vključuje priporočila, ki izboljšujejo samo poslovanje, kar je vedno dobrodošlo. Ta proces je namreč eden izmed ključnih veja sodobne ureditve sistema nadzora.

Povsem konkretno je notranja revizija zadolžena za oblikovanje zagotovil, ki se nanašajo na delovanje notranjih kontrol, ukrepov obvladovanja tveganj in podajanj priporočil za izboljšave. Tovrsten proces torej izboljšuje delovanje organizacije tako, da uresničuje njene cilje s sistematičnim ocenjevanjem in izboljševanjem določenih postopkov. Sem sodijo predvsem postopki ravnanja ob tveganjih in kontrolni postopki. Notranja revizija temelji na dajanju zagotovil in svetovanj na podlagi preteklih dogodkov, ki izboljšujejo poslovanje. Sodobna ureditev sistema nadzora je sestavljena iz treh linij, ena izmed teh je notranjerevizijska. Ta je odgovorna za oblikovanje zagotovil glede delovanja notranjih kontrol, ukrepov obvladovanja morebitnih tveganj in podajanja priporočil izboljšave, kjer je to najbolj potrebno. Tovrsten proces je namreč obvezen za vse proračunske uporabnike, katerih letni proračun presega 2.086 milijona EUR vsako leto. Za ostale proračunske uporabnike pa je obvezna najmanj enkrat v obdobju vsakih treh let.

Notranja revizija je torej izjemno pomembna, saj izboljšuje poslovanje organizacij. Nikakor pa tu ne gre za orodje, ki bi posameznike ali organizacije sankcioniralo ob ugotovljenih nepravilnostih. Tovrsten revizijski proces je namenjen pregledu in izboljšanju procesov, ki obvladujejo morebitna tveganja. Ta postopek torej spodbuja izboljšave v organizaciji in posledično samo organizacijo tudi krepi, kar je v poslovnem svetu vedno dobrodošlo. Povsem konkretno se notranja revizija ukvarja s področji kot so kadrovsko področje, javna naročila, postopki pri pripravi zaključnega računa, proračuni občin, inventura, osnovna sredstva in sredstva v upravljanju, prihodki in upravljanje s terjatvami, varstvo osebnih podatkov ter še kakšno področje.